Artyści z Polski

Tomasz Cebo
"Autentyzmu glód jest moim głodem
chce żywić się szczerością
prawdy być płodem
do bólu żywym
prostym nie krzywym
zwierciadłem człowieka który żyje nie ucieka"

Jest to fragment pracy dyplomowej oraz motto życia, którym kieruje się artysta
TO MASZ CEBO.
TOMASZ urodził się 16 03 1980 r. o godz.8:03 w ZŁOTOWIE, małej niezwykłej miejscowości, w której herb miasta jeleń codziennie gdy słońce staje w zenicie, wykonuje obrót o 360 stopni.
W 1995 r. rozpoczął naukę w Bydgoskim PLSP, które ukończył z wyróżnieniem.
W latach 2000 - 2005 studiował na Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - uzyskując dyplom magistra sztuki z wynikiem: bardzo dobrym.
Podczas studiów otrzymał szereg stypendiów m.in. naukowe ASP, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Był członkiem nieistniejącej już grupy artystycznej PŁYTKI GROUP(PGR).Muzyk-artysta zespołu, który gra na wszystkim tylko nie na instrumentach OLEJOCEBOLOMAJLOZA.
W 2006 r. został prezesem fundacji artystycznej "YouHaveIt".
Prowadzi działalność kuratorską, uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz dwóch indywidualnych. Od niedawna akto-muzyk TEATRU WICZY w Toruniu.

Bogdan Chmielewski
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Uczestnik 145 wystaw i imprez artystycznych.
Autor ponad 200 interdyscyplinarnych realizacji indywidualnych i zespołowych w Lucimiu w latach 1977 – 2006.
Zajmuje się akcjami, działaniami plastycznymi i parateatralnymi, happeningami, performance, rysunkiem, żywymi obrazami, realizacjami tekstowymi.
Członek „Grupy 111 – Lucim”.
Profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Jacek Chmielewski
Ur. 1975, studia w latach 1994-2001 na WSP UMK w Toruniu.
Pracę twórczą rozpocząłem od fotografii i na niej skończyłem. Od około 10 lat jestem fotografikiem - freelancerem. Ponadto zajmuję się grafiką reklamową, plakatem, jestem też autorem kilku scenografii i form wideo (teledyski, dokumenty, wideo-art), na realizacjach dźwiękowych skończywszy. Mój dorobek zdjęciowy znalazł miejsce w prasie, wydawnictwach książkowych, reklamie, prezentacjach multimedialnych. Jestem autorem i współautorem różnych warsztatów fotograficznych, głównie skierowanych do młodych ludzi poznających fotografię cyfrową.
1999 - Performance "Kulturkampf" z Wojciechem „Kiwim” Jaruszewskim przy Ławce Schillera.
2000 - Udział i jako asystent w "Konstrukcja w Procesie - this earth is a flower", Bydgoszcz.
2001 - Galeria Mózg "Magnetyzmy" - wystawa skanów i fotografii z Agatą Dworzak. Od tego roku udział w wystawach "Grupy Napłocie" - w Polsce i za granica.
2002 - "Auto - portret" - wystawa fot. w warsztacie samochodowym M. Lewandowskiego w Toruniu, wystawa fot. w Galerii Domu Muz, udział w gdańskiej edycji "Galerii Bezdomnej". Udział w wystawie „Młoda fotografia toruńska”, Tumult.
2003 - Udział i współorganizacja toruńskiej edycji "Galerii Bezdomnej".
2004 - Udział w wystawie "Zasiedzenie - wystawa o mieszkaniu", Poznań, Galeria Arsenał.
2005 – Wystawa „Pocztówka z Londynu”, Galeria Dla…, Toruń

Witold Chmielewski
(ur. w 1949 w Toruniu) - profesor sztuki, scenograf teatralny i telewizyjny, twórca realizacji wystawienniczych, małej architektury, wnętrz oraz promocji i reklamy wizualnej, animator kultury, nauczyciel akademicki i autor publikacji wydawnictwach naukowych i artystycznych.
Chmielewski wykłada na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (od 1975), jest obecnie kierownikiem Zakładu Plastyki Intermedialnej. Jest jedną z głównych postaci toruńskiego środowiska plastycznego, współautorem projektu Małe ojczyzny (promującego lokalne inicjatywy kulturowe i edukacyjne) oraz szeregu działań wokół jego realizacji w ramach Fundacji Kultury (wraz z Izabellą Cywińską i Stefanem Starczewskim).
Twórczość artystyczna
Autor, współautor i uczestnik wystaw i wydarzeń artystycznych, m.in.:
* "Akcja Podróż" 1976
* "Międzynarodowe Spotkania Teatru i Sztuki Otwartej" 1978
* Ogólnopolskie Spotkania "Osieki 79"
* "Epitafium i siedem przestrzeni", Galeria Zachęta w Warszawie 1991
* "W poszukiwaniu środka świata", Galeria "Wozownia" w Toruniu 1999 oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie 2002
* realizacje indywidualne i wspólnotowe z Grupą 111 oraz mieszkańcami Lucimia w ramach "Działania w Lucimiu" 1977-1993.
Scenografia teatralna i telewizyjna. m.in.:
* "Wędrowny teatr Sopalovicia" oraz "Romeo i Julia" w Teatrze Horzycy w Toruniu 1987
* "Stół z powyłamywanymi nogami" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie 1990
* "Gracz" Dostojewskiego w Toruniu 2002, Ośrodki TVP w Gdańsku i Bydgoszczy.
Komisarz i dyrektor artystyczny m.in.:
* Festiwali Studentów Szkół Artystycznych w Szczawnie-Zdroju (1977 i 1978),
* wystaw "Sztuka Faktu" w BWA w Bydgoszczy (1978 i 1981).

Wojciech Doroszuk
Urodzony w 1980r.
IX 2006 udział w festiwalu video ‘Rzym ↔ Cracovia’; koordynacja: Fundacja F.A.I.T., Marta Raczek; galeria Container, Rzym.
IX 2006 dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni; promotor pracy dyplomowej (esej Oto prawdziwe życie oraz etiuda video, bez tytułu [Prosektorium], 11’20”): Grzegorz Sztwiertnia.
2001 – 2006 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni malarstwa Andrzeja Bednarczyka i interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni.
VI – IX 2006 udział w wystawie ‘ASP.KRK.RAS.LDN. Młodzi Brytyjczycy, młodzi Polacy’; kurator: Wojciech Markowski; przestrzenie zamku w Nowym Wiśniczu.
23 VI 2006 udział w ‘Nocy złych wiadomości / Bad news night’; galeria Kronika, Bytom.
VI – VII 2006 udział w międzynarodowym festiwalu video ‘Die Vergänglichkeit des Schönen’ (‘Przemijanie piękna’); kurator: Hector Solari; Park Mostów, Hala Miejska miasta Goerlitz, Niemcy.
V – VI 2006 udział w wystawie ‘Nie lękajcie się! Religijność i Dewocja’; kurator: Sarmen Beglarian; sześć mieszkań prywatnych w Warszawie.
14 V 2006 udział w festiwalu ‘El Dorado’; Teatr Łaźnia Nowa, Kraków.
V –VI 2006 udział w wystawie ‘Nasze najgorsze zdjęcia’ w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie; kurator: Gaweł Kownacki; Galeria Fundacji F.A.I.T. – stary dworzec towarowy PKP, Kraków.
IV –IV 2006 udział w wystawie ‘Języki obce’; kuratorzy: Patrycja Sikora, Piotr Stasiowski; BWA Galerie Sztuki Współczesnej, Wrocław.
II – III 2006 wystawa indywidualna pn.’Subtitles’; kuratorzy: Magdalena Szędzielarz, Karolina Nowak, Gaweł Kownacki; Galeria Fundacji F.A.I.T. – stary dworzec towarowy PKP, Kraków.
XI 2005 – I 2006 udział w projekcie/wystawie ‘W Samym Centrum Uwagi [2]’; kuratorzy: Jarosław Suchan i Marek Goździewski; CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa.
4 - 5 XI 2005 udział w ‘IN OUT Festiwal’ - przeglądzie realizacji wideo, animacji cyfrowych i krótkich form dokumentalnych; CSW Łaźnia, Gdańsk.
Od XI 2005 udział w polsko - niemieckim projekcie kulturalnym ‘Change/Przemiana’; ernst+gladiola - netzwerk für interkulturelle kommunikation; Poczdam, Wrocław, Kraków.
X 2005 ‘(Re)prezentacja’ młodej sztuki z Krakowa; Le Lieu, Quebec, Kanada.
2005 - 2006 stypendium ministra kultury.
IV-V 2005 udział w wystawie artystów zaproszonych przez Stanisława Kobę pt. ‘Bez problemu’; Stowarzyszenie Artystyczne ‘Otwarta Pracownia’, Kraków.
II - VII 2005 staż stypendialny na Uniwersytecie Sabanci w Stambule (FASS - Wydział Sztuk i Nauk Społecznych) w studiu projektowym Erdağa Aksela i pracowni wideo Yoong Wah Alexa Wong; Stambuł, Turcja.
XII 2004 udział w wystawie ‘Ładnie? O ładnym…’; kuratorzy: Ewa Małgorzata Tatar i Dominik Kuryłek; Młyn nr 2. ‘Ziarno’, Kraków/Zabłocie.
XII 2004 udział w wystawie studentów pracowni Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni pn.‘Szara Strefa / Grey Zone’; galeria Platan, Budapeszt, Węgry.
XI - XII 2004 udział w polsko - ukraińskim projekcie malarskim pn. ‘Urbanistyka Lwowa’ w ramach ‘Roku Polskiego na Ukrainie’; Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, Pałac Sztuk, Lwów, Ukraina.
Lista wybranych prac:
Bez tytułu [Prosektorium], 11’20”, Kraków 2006;
March, 4’30”, Kraków 2006;
El Dorado, 14’30”, Zürich/ Kraków 2006;
Party, 15’00”, Kraków 2006;
Free Cracow Tour, 26’22”, Kraków 2005;
Picnic, 4’27”, Stambuł 2005;
Lunch [1], 7’16”, Stambuł 2005;
Lunch [2], 4’39”, Stambuł 2005;
Postcards from Istanbul, komplet 15 kartek pocztowych, akcja w przestrzeni miejskiej Stambułu, 2005.

Galeria Rusz
(Ruż, Rusz, Róż, Rósz) to projekt powołany do życia w sierpniu 1999 w Toruniu przez trójkę toruńskich artystów: Joannę Górską, Wojtka Jaruszewskiego, Kiwi oraz multiartystę Pułkownika Karutersa.
Projekt powstał w celu prezentacji sztuki w miejscach publicznych m.in. na bilboardzie ulicznym przy szosie Chełmińskiej 37 w Toruniu, gdzie raz w miesiącu pokazywany jest nowy obraz. Prace prezentowane są również na innych nośnikach takich jak słupy ogłoszeniowe, tablice reklamowe czy też obrazy wolnostojące. Realizowane są również specjalne akcje artystyczne dziejące się w różnych częściach miasta. Prace są prezentowane także w innych miastach: w Warszawie, Poznaniu, Kazimierzu nad Wisłą, Słubicach, Płocku, Brodnicy. Ideą galerii jest prezentowanie sztuki społecznie wrażliwej, zaangażowanej w rzeczywistość, dotyczącej problemów społecznych, życia codziennego.

http://www.galeriarusz.art.pl/

Zbigniew Mikielewicz

Romuald Wicza Pokojski
1973, założyciel i dyrektor Teatru Wiczy. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydział Wiedzy o Teatrze. Performer.
pok
http://www.wicza.com/
http://www.pokojski.pl

Dominik Kamil Smużny aka Domines
urodzony 07.07.1976 roku w Opolu.
Mistrz Mista Torunia oraz wice Mistrz Województwa Toruńskiego w kategorii budowy latawców skrzynkowych.
konstruktor i oblatywacz latawców, aerodyn, wiatrolotów.
kolekcjonuje tzw. "pioruny", stare narzędzia laryngologiczne i chirurgiczne.
Studia na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu (projektowanie graficzne)
Studia na Wydziale Operatorskim Camerimage Film School
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (rzeźba)
najmilsze wspomnienia ma jednak z liceum…
Zajmuje się fotografią, rzeźbą, modelarką, akcjonerką, jest multidokumentalistą :-)
Pełni obowiazki komisarza ds. ekspozycji w "Galerii Sponsora" działającej na Oddziale Hematologii szpitala Miejskiego w Toruniu.
udział w licznych wystawach naziemnych oraz autoprezentacjach na niebie.
Tata Franka.
Członek grupy "Samotata"
Członek Stowarzyszenia Teatru Wiczy
Związany z Galerią dla…

Wiesław Smużny
ur. 1944 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki i pedagogiki artystycznej zdobył w 1971 roku. W latach 1996-2003 roku profesor Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Instytucie Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, gdzie kierował Pracownią Rysunku i Intermediów. Od 2000 roku prowadzi aktualia sztuki, metody upowszechniania kultury plastycznej i struktury wizualnej w Zakładzie Plastyki Intermedialnej WSP UMK w Toruniu. Od 2003 na etacie profesora nadzwyczajnego UMK. Jako artysta debiutował w 1972 roku w Galerii Współczesnej w Warszawie. Do tej pory w swoim dorobku ma 19 wystaw indywidualnych i 198 wystaw zbiorowych. Jeden z bardziej aktywnych artystów i krytyków sztuki środowiska toruńskiego, inicjator wielu akcji społeczno-artystycznych (np. "Podróż", "Lucim"). Uczestnik działań artystycznych ideowo związanych z epoką postartystyczną. Zajmuje się twórczością akcjonerską, parateatralną, obracającą się w kręgu problematyki społecznej, obyczajowej, symbolicznej.

Ola Sojak Borodo
(ur.1981)
Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni rysunku prof. B. Chmielewskiego. Stypendia w Scarborough College of Art w Wielkiej Brytanii i Cyprus College of Art w Lembie na Cyprze. Tworzy instalacje i obiekty. Jest zainteresowana przestrzenią codziennych wydarzeń, inspiracji i tematów szuka we własnych doświadczeniach i przeżyciach.
2006- Wystawa „Postmodernizm” , Akademia Muzyczna, Bydgoszcz
2005 listopad – Wystawa pokonkursowa na najlepszy dyplom artystyczny nagroda prezydenta RP, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa
2005 lipiec-wrzesień – Targi Nowej Sztuki, Galeria Wozownia, Toruń.
2005 kwiecień-maj – indywidualna wystawa „Szaleństwo drukarki”, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń.
2005 maj – wystawa zbiorowa „Poznam Toruń – Toruń Poznam”, Galeria Aula, ASP, Poznań.
2005 styczeń – prowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci Akcja ul. czyli tworzymy dziecięcy billboard, Bytomskie Centrum Kultury.
2004 październik - udział w festiwalu Domowatmosfera: m.in. wystawa indywidualna „Złotowłosa”, Kraków.
2004 sierpień - udział w Festiwalu Meeting point, Galeria Kronika, Bytom.
2004 kwiecień/maj Biennale Sztuki Młodych Rybie oko 3 Bałtycka Galeria Sztuki Słupsk/Ustka.
2004 luty – performance podczas: Jeden dzień dla performance Galeria Sztuki Wozownia, Toruń.
2003 grudzień – wystawa indywidualna - instalacja i wystawa fotografii z Cypru w Galerii 9,39 w Toruniu.
2003 kwiecień - Miesięczny pobyt w Cyprus College of Art w Lembie na Cyprze – udział w wystawie Scarborough Massif .
2002 grudzień- Rysunek Elementarny zbiorowa wystawa w hali pofabrycznej Merinotex w Toruniu.
2002 styczeń-czerwiec - Półroczne stypendium w Collegu Sztuki w Scarborough w Wielkiej Brytanii, udział w wystawie zbiorowej.
2001 - Wystawa indywidualna fotografii Co mi w oko wpadło w MDK w Toruniu.

torun
Ola Sojak Borodo Pocztówka z Torunia Toruń 2006

Marta Wierzbicka
Marta Wierzbicka malarka, performerka, kwiaciarka, dekoratorka. Urodzona w czerwcu 1977 roku w Łomży. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży, kierunek grafika. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu.Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Mieczysława Ziomka w 2003 roku.Żyje i tworzy w Toruniu. Po studiach, już jako członek grupy Ostatni Człowiek na Ziemi, zajęła się performance. Zrealizowała wiele indywidualnych akcji oraz działań parateatralnych z OCNZ w kraju i za granicą. Układała kwiaty, maluje na ścianach.
Kalendarium:

Sierpień 2006-Festiwal Bulwar Sztuki w Toruniu akcja OCNZ Performerska Opera Plenerowa dramat homoseksualny Romario i Juliusz
Maj 2006-Dzień Wegetarianizmu Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu akcja Sałata
Styczeń 2006-Spotkania artystyczne ArtAkt Szczecin akcja Barka - Marta Wierzbicka, Paweł Jaworski
Sierpień 2005-Festiwal Bulwar w Toruniu akcja OCNZ Przeciętny Polak rozmawia z rodziną 13 minut dziennie
Lipiec 2005-Festiwal Grozy w Toruniu akcja OCNZ Piłka Piłką oraz Gala Piosenki Stadionowej
Lipiec 2005-Dom Muz w Toruniu akcja Ostatnie Pożegnanie w ramach Festiwalu Grozy
Czerwiec 2005-Festiwal Teatralny Neuropolis w Berlinie akcja OCNZ Kultura Fizyczna
Czerwiec 2005-Olsztyńska Trzydniówka Teatralna akcja OCNZ bez tytułu realizowana podczas koncertu zespołu Debile Pieśni Żałobne

Maj 2005-udział w realizowanej w Toruniu przez grupę akcji Łódź Kaliska Chleb dla Ptaków
Kwiecień 2005-akcja Siedem Grzechów Głównych podczas wystawy młodych artystek w Chełmińskim Ratuszu
Kwiecień 2005-Klub NRD w Toruniu akcja Taniec na Użytek Migawki połączona z otwarciem wystawy ukraińskich fotografików
Marzec 2005-Centrum Wolnego Czasu Wiczy akcja podczas koncertu Ludo Lasy
Marzec 2005- akcja Barka Arka Marta Warta realizowana w Olsztyńskiej Galerii MOK w ramach prezentacji sztuki kobiet
Luty 2005-Galeria dla… Toruń akcja Barka Arka Marta Warta oraz akcja podczas promocji książki Toruń To
Luty 2005- Galeria Nieudaczników Polskich w Berlinie akcja OCNZ Segregacja Uczuć
Styczeń 2005- udział Ostatniego Człowieka na Ziemi oraz Debili w dziewiątym Międzynarodowym Spotkaniu Młodego Teatru OKNO, Szczecin, Teatr Kana â�� akcja Piłka piłką oraz Pieśni Stadionowe zespołu Debile
Październik 2004-Toffi w Toruniu w pokazie â��Video-jacketâ�� - prezentacja filmu â��Miłośćâ�� Jarosława Komudy oraz udział w realizacji etiudy Piotra Matwiejczyka Na scenie
Lipiec 2004 -akcja interaktywna â��Miejska ścieżka zdrowiaâ�� OCNZ, udział w
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BULWAR, Toruń, ulice
miasta Torunia
Lipiec 2004 -zabawa interaktywna â��Gierkaâ�� OCNZ, udział w Toruńskim Letnim
Festiwalu Grozy, Toruń, Piwnica pod Aniołem
Lipiec 2004 -akcja interaktywna â��Miejska ścieżka zdrowiaâ�� OCNZ, dramat
Homoseksualny â��Romario i Juliuszâ�� , udział w piątym
Międzynarodowym Festiwalu Artystów ulicy, Szczecin, ulice miasta
Szczecina
Lipiec 2004 -performance â��Wspinaczka wysokogórskaâ�� OCNZ, udział w wystawie
Heleny- akcja performatywna w witrynach galerii, Berlin, ABSEITS
MOABIT
Lipiec 2004 -udział OCNZ w międzynarodowej paradzie z okazji otwarcia Olimpia
Stadion, Berlin, Olimpia Stadion
Kwiecień 2004 -akcja interaktywna â��Miejska ścieżka zdrowiaâ�� Ostatniego Człowieka na
Ziemi, udział w czwartych Gryfińskich Spotkaniach Teatralnych-
KARTON NA MOŚCIE, Gryfino, Gryfiński Dom Kultury, ulice miasta
Gryfina
8 marca 2004 -instalacja i performance â��Dla wszystkich szczęśliwych kobietâ��, udział
w imprezie â��Narodziny Wenusâ��, Toruń, Piwnica pod Aniołem

Luty 2004 -performance â��Śniadanie na betonieâ��, pokaz mody, udział Ostatniego
Człowieka na Ziemi w ósmym Międzynarodowym Spotkaniu Młodego Teatru OKNO, Szczecin, Teatr Kana, piwnica Teatru Kana, ulice Szczecina
Listopad 2003 -wystawa zbiorowa �Promocje 2002�,Legnica,Galeria Sztuki
Lipiec 2003 -wystawa indywidualna â��Brazy, krajobrazy, pola, lasy…â�� Łomża, Galeria
Sztuki Współczesnej.
Czerwiec 2003 -performance Czy jesteśmy dobrego gatunku? z grupą Ostatni Człowiek
na Ziemi, Toruń, Piwnica pod Aniołem.
Maj 2003r. performance I love fashion tv-wiosna,lato 2003,Toruń
Galeria Wozownia
Maj 2003r. pokaz mody Ostatni Człowiek na Ziemiâ��, Toruń, Piwnica pod Aniołem

Luty 2003r. - zbiorowa wystawa â��Dyplom 2002â��, Toruń ,Galeria â��Wozowniaâ��
Styczeń 2003r. - zbiorowa wystawa akwarel plenerowych pracowni prof. Mieczysława
Ziomka.
Grudzień 2002r.-zbiorowa wystawa ,,Dyplom 2002â��, Getynga.
Sierpień 2002r.- ekspozycja prac rysunkowych , ,,Supercoreâ��â�� Nowy Jork, Brooklyn.
Czerwiec 2001r.-zbiorowa wystawa poplenerowa prac z Kątów Rybackich, Galeria ,Toruń
Luty 2000r.- wystawa â��Interdyscyplinarny .Obóz Studencki w Kotlinie
Jeleniogórskiejâ�� Stara Pomarańczarnia Łazienki Królewskie, Warszawa.
Październik 2000r.- wystawa poplenerowa prac z Kazimierza Dolnego, Galeria 011,Toruń.
Kwiecień 1999r.- wystawa malarstwa absolwentów PLSP w Łomży, ,,I tu…i tamâ��
Galeria BONAR, Łomża.
1996r.- Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym szkół plastycznych Polski
północno-wschodniej pt. â��Co mnie smuci, co mnie cieszy , co mnie boli,
co mnie śmieszyâ��â��.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.